Zamykamy pierwszy miesiąc na JDG

Podsumowanie miesiąca JDG

Zebranie Faktur

Wystawiłeś już pierwszą fakturę (jeśli to jeszcze przed Tobą, zapraszam TUTAJ), zebrałeś faktury „kosztowe” i przekazałeś je w formie elektronicznej lub też papierowej do księgowości. Po otrzymaniu maila z wysokością podatków, czas na zamknięcie pierwszego (i każdego kolejnego) miesiąca na JDG. Oto trzy ważne terminy o których musi pamiętać każdy przedsiębiorca.

Składka ZUS

Składkę ZUS opłacasz do 10 dnia kolejnego miesiąca. Oznacza to, ze jeżeli założysz działalność na przykład w czerwcu, pierwszą składkę „za czerwiec” opłacisz do 10 lipca. O wysokość składki najlepiej zapytać księgowość lub sprawdzić w swoim panelu (jak to oferuje inFakt). Składkę ZUS przelewasz na konto które otrzymałeś pocztą. Możesz je zweryfikować logując się profilem zaufanym na portalu ZUS, w zakładce „Płatnik” w menu „Moje dane” w pozycji „Numery rachunków składkowych”.

Podatek PIT

Zarówno wielkość podatku PIT jak i VAT otrzymasz po rozliczeniu od księgowości. Podatek PIT opłacasz do 20 dnia kolejnego miesiąca. Konto firmowe w mBank ma przygotowane szablony – z listy wystarczy wybrać „PIT-5” oraz uzupełnić brakujące dane. W polu „Identyfikator zobowiązania” możesz wykorzystać szablon „PODATKI 06-2021”.

Podatek VAT

Podobnie jak wielkość podatku PIT, to ile masz do zapłacenia podatku VAT przesyła nam księgowość, z tą różnicą, że czas na opłacenie jest do 25 dnia kolejnego miesiąca i wybieramy szablon „VAT-7”. Zwany też podatkiem od wartości dodanej, jest dodawany do Twojej faktury netto, przy czym od Ciebie zależy, czy w całości zostanie przesłany do US. Więcej o obniżaniu podatków TUTAJ.

Zamykamy Miesiąc Na JDG – Podsumowanie

Dni 10, 20 i 25 każdego miesiąca powinny stać się dla Ciebie bardzo ważne, chyba że opłacasz wszystko jak najszybciej. Przy zamykaniu miesiąca przykrą rzeczywistością jest to, że podatki trzeba opłacić niezależnie od stanu opłacenia faktur przez Twoich kontrahentów. Warto na takie nieprzyjemne okazje mieć przygotowane poduszkę finansową. Jeżeli planujesz, ale jeszcze nie założyłeś działalności gospodarczej zapraszam Ciebie TUTAJ.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments