Zakładanie Działalności Gospodarczej w 3 Krokach

Przygotowanie

Zanim rozpoczniesz zakładanie działalności gospodarczej, powinieneś przygotować sobie nazwę swojej firmy. Przy Jednoosobowej Działalności Gospodarczej (JDG) nazwa powinna:

  • zawierać imię i nazwisko przedsiębiorcy
  • nie może wprowadzać w błąd

Najprostszym rozwiązaniem pozostaje imię i nazwisko. Warto dobrze przemyśleć nazwę, sama zmiana w rejestrze CEIDG jest możliwa, aczkolwiek kłopotliwa. Dodatkowo może się to wiązać z dodatkowymi kosztami, jak wymiana pieczątki firmowej.

Krok 1 – Księgowość

Zakładanie działalności warto rozpocząć od rozeznania w ofertach lokalnych biur rachunkowych. Ceny mogą się wahać od 100 do nawet 250 złotych netto + VAT. Mowa tu oczywiście o podstawowym pakiecie 3-5 faktur miesięcznie, czyli tyle ile etatowemu programiście w zupełności wystarczy.

Osobiście preferuję stacjonarne biuro gdzie mogę podejść, ale popularne i używane przez znajomych jest wirtualne biuro inFaktu z szeroką ofertą. Dodatkowo oferuje możliwość wystawiania faktur, o czym jeszcze w podsumowaniu.

N https://www.infakt.pl/polecam/programista-jutra N

Krok 2 – Wniosek CEIDG – zakładanie działalności gospodarczej

„That’s where the fun begins”

Samo założenie działalności gospodarczej, jeśli masz już wszystko przygotowane jest relatywnie proste:
Wchodzisz na rządową stronę CEIDG (ceidg.gov.pl) a następnie wybierasz „Złóż wniosek w CEIDG”. W dolnej części ekranu znajdziesz porady krok po kroku jak przygotować i wysłać wniosek. Odnośniki powinny prezentować się następująco:

Zgłoszenie do ZUS jak i US (jako płatnik VAT) było w moim przypadku po stronie księgowości. Wypełniłem tylko stosowne upoważnienia. Warto w tym momencie wiedzieć, jaką formę opodatkowania wybieramy dla naszej działalności.

Krok 3 – Konto firmowe

Po kilku godzinach lub dniach (w zależności od pędu rządowej machiny) zostanie Tobie nadany NIP i REGON. Posiadanie NIPu pozwala Ci już na wystawianie pierwszych faktur, ale przede wszystkim do otwarcia firmowego konta bankowego. Nie namawiam, ale polecam konto firmowe w mBanku. Dodatkowym atutem mBanku jest możliwość otwarcia kont IKE i IKZE – uzyskasz zarządzanie wszystkim w jednym miejscu.

Po założeniu konta firmowego wracasz do CEIDG, gdzie wysyłasz wniosek aktualizujący Twój wpis. Wybierasz „Zmień dane” po czym wprowadzasz swój numer rachunku bankowego i zatwierdzasz. Wniosek będzie przetwarzany przez jakiś czas. Historię wniosków jak i ich status sprawdzisz w zakładce „Moje wnioski”.

Podsumowanie

Gratulacje! Zakładanie działalności gospodarczej zakończone. Zostałeś przedsiębiorcą! Teraz możesz wystawiać faktury i czekać na przelewy. Do wystawiania faktur polecam serwis inFakt – darmowe 3 faktury w miesiącu, co dla etatowego programisty w zupełności powinno wystarczyć.

Dodatkowo szeroką pomoc w zakładaniu działalności gospodarczej znajdziesz na stronie mBanku jak i inFaktu.

PS

W ciągu kilkunastu dni, powinieneś otrzymać pismo z ZUSu wraz ze swoim indywidualnym numerem konta do składek ZUS, które opłacasz w kolejnym miesiącu kalendarzowym „za miniony miesiąc”. Więcej o podsumowaniu i zamykaniu miesiąca znajdziesz TUTAJ.

Możliwe też, że będzie potrzebna wizyta w US (i ZUS) w celu złożenia pełnomocnictwa dla księgowości.

Tagi:
Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
trackback
3 lat temu

[…] analiza jest uproszczona, jednak oddaje w pełni sedno sprawy. Pamiętaj, że przechodząc na samozatrudnienie, tracisz możliwość realnego chorobowego (zależy od opłacania składki, mimo wszystko jego […]