Jaka forma opodatkowania będzie dla Ciebie najlepsza? Jaką formę opodatkowania wybrać? Takie pytania z pewnością pojawią się, jeśli rozważasz założenie działalności gospodarczej. Każda forma opodatkowania ma swoją specyfikę, także wybór danej formy nie zawsze jest możliwy.
Zasady ogólne
Forma opodatkowania przyznawana z urzędu, czyli tzw. skala podatkowa. Podatek zależy od dochodów, przepisy ustalają dwie stawki – 17% oraz 32%.
Warto zaznaczyć, że korzystając z tej formy opodatkowania, możesz rozliczać się wraz z małżonkiem, podobnie jak przy umowie o pracę. Dodatkowo możliwe są odliczenia podatku takie jak np „na dziecko” (1112,04 zł rocznie, przy czym obowiązuje limit dochodu, po przekroczeniu którego, odliczenie nie obowiązuje).
Stawka liniowa
Przy dochodach przekraczających pierwszy próg podatkowy (17%, około 85k zł) warto żebyś zastanowił się nad stawką liniową. Podatek w wysokości 19% naliczany jest niezależnie od wysokości uzyskanych dochodów.
Ryczałt
Jeśli nie ponosisz większych kosztów prowadzenia działalności, najatrakcyjniejszą formą opodatkowanie będzie dla Ciebie ryczałt w wysokości 15% dochodów. W tym wypadku podstawą opodatkowania jest właściwie Twój przychód, gdyż nie jest pomniejszany o koszty.
Podsumowanie – jaką formę opodatkowania wybrać?
Twoim wyborem formy opodatkowania powinna kierować prognoza przychodów i koszty jakich się spodziewasz. Warto wesprzeć się w tej decyzji kalkulatorem oferowanym przez inFakt, obliczającym orientacyjną wysokość podatków w danym roku.