Obniżenie Podatków – Koszty Programisty

Koszty prowadzenia działalności gospodarczej

Jeśli założyłeś już działalność gospodarczą (proces przybliżyłem tutaj), z pewnością zainteresuję cię temat obniżenia płaconych podatków przez koszty firmowe. W najprostszym ujęciu, koszty są to wydatki poniesione na cel prowadzonej działalności gospodarczej. Wszystko co pomaga Ci zarobić – osiągnąć przychód lub go zachować, może zostać kosztem firmowym. Wyjątkiem są koszty wymienione w art. 23 ust. 1 ustawy o PIT (i art. 16 ust. 1 ustawy o CIT), jak np kary, wydatki reprezentacyjne, czy zakup gruntu.

Faktury „kosztowe” należy zbierać i przekazywać księgowości fizycznie lub elektronicznie, o czym już wspomniałem w artykule dotyczącym zamykania miesiąca.

Podatek płaci się od dochodu. Pomijając składkę ZUS, w uproszczeniu podstawę podatków wylicza się następująco:

PRZYCHÓD – KOSZTY = DOCHÓD

Warto tutaj zaznaczyć, że dotyczy to zasad ogólnych oraz stawki liniowej. W przypadku ryczałtu nie ma możliwości odliczenia kosztów. Szerzej o możliwościach opodatkowania programisty znajdziesz w tym artykule.

Podstawowe koszty programisty

Twoim pierwszym kosztem będzie bez wątpienia księgowość. Czy księgowość stacjonarna, czy online jak np. inFakt, wystawi Tobie fakturę za usługę. Kolejny koszt jaki może się pojawić to rejestracja działalności. O ile samo założenie jest absolutnie darmowe, tak w przypadku wykorzystania wirtualnego biura pojawia się opłata za adres.

Potrzebne Tobie będzie miejsce, sprzęt i wyposażenie potrzebne do prowadzenia działalności. Oprogramowanie, telefon, artykuły biurowe, czy też nawet kursy i szkolenia, to kolejne koszty, które „warto ponosić”.

Inne koszty programisty

Innymi kosztami które możesz ponieść i odliczyć, są koszty związane z samochodem (czy to leasing, czy wprowadzenie samochodu w środki firmy) czyli paliwo, części zamienne, eksploatacyjne, ubezpieczenia. Warto przyjrzeć się także „kosztowi który nie jest wydatkiem”, czyli amortyzacji samochodu.

Wizytówki, logo, usługi fotograficzne czy agencji reklamowej – wszystko co wiąże się z poszukiwaniem klientów może być twoim kosztem prowadzenia działalności.

Do tego wszystkiego można dodać jeszcze koszty finansowe, takie jak prowizje, odsetki czy opłaty za firmowe konto bankowe (których nie ma w przypadku konta firmowego w mBanku przez pierwsze dwa lata) jak i opłaty sądowe czy kurierskie za przesyłki firmowe.

Podsumowanie

Mam nadzieję, że udało mi się Tobie przedstawić pokrótce możliwe koszty programisty oraz dlaczego warto mieć koszty. Ważne abyś zachował umiar w generowaniu kosztów – pamiętaj, że musisz wykazać, że koszt jest do użytku firmowego i pomaga Ci w zarabianiu.

Więcej i szerzej opisane pomysły na koszty znajdziesz w Podatki Programisty czy też Programista Na Swoim.


Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments