Pierwsza faktura

Wybór narzędzia

Wystawiać fakturę można samemu „w Wordzie”, jednak przy ilości wymaganych elementów (o których więcej informacji znajdziesz na przykład TUTAJ) warto posilić się zewnętrznymi narzędziami szczególnie jeśli są darmowe. Dlatego przedstawię Tobie wystawianie faktury wykorzystując inFakt. Dzięki temu pierwsza faktura jak i kolejne, będą wystawiane bez problemów i zbędnych wątpliwości.

Po rejestracji i wypełnieniu potrzebnych danych, na głównym ekranie kliknij przycisk „Nowa faktura”

Przygotowanie programu

Na początku rzucą Ci się w oczy różne nie potrzebne pola, które możesz wyłączyć. W tym celu klikając w ikonę trybu, przejdź w Ustawienia -> Faktury -> Ogólne -> Ustawienia ogólne -> Edytuj.
Moje sugerowane ustawienia prezentują się następująco:

Kliknij, aby otworzyć pełny rozmiar

Oczywiście wszystko zależy od Twoich preferencji, ustaleń z kontrahentem i rodzaju prowadzonych usług.

Uzupełnienie danych pierwszej faktury

Wróć teraz do tworzenia nowej faktury. Zauważysz, że został już jej nadany numer. Format „numer/miesiąc/rok” jest szeroko stosowany i zalecam nie ingerowanie w niego.

Program inFakt jest zintegrowany z rejestrem CEIDG, dlatego podanie NIPu kontrahenta, pozwala na autouzupełnienie danych.

Dalej uzupełniamy datę wystawienia i sprzedaży. Osobiście preferuję ostatniego dzień roboczy miesiąca, co i Tobie polecam.

Kolejno uzupełniamy walutę i sposób płatności. W przypadku przelewu, możemy dodać także numer konta na który oczekujemy zapłaty.

Potem dodajemy „towar lub usługę”. W najprostszym scenariuszu pod kątem programisty, będzie to „Software developing / wytwarzanie oprogramowania”, ilość: 1, cena netto: tyle ile ustalono z kontrahentem. Można też zastosować przelicznik godzinowy, w takim wypadku w ilości podajemy ilość godzin, a w cenie netto, wartość jednej godziny. Pozostałe pola wypełniają się automatycznie.

Sugeruję wyłączenie szybkich płatności inFakt w prawym menu. Mnie nie przekonało, bo faktura wydrukowana wygląda dziwnie z takim przyciskiem. Dodatkowo kontrahent wykonuje przelewy ze swojego konta, bez pośredników.

Kolejne faktury

Wystawianie faktur w kolejnych miesiącach dla tego samego kontrahenta będzie już znacznie prostsze. Otwierasz wystawioną już fakturę i klikasz w prawym menu „Wystaw podobną”. Zweryfikuj informacje takie jak daty czy kwota na fakturze. Kliknij „Zapisz fakturę” i gotowe, kolejna faktura wystawiona.

Podsumowanie

Z pewnością pod czas wystawiania pierwszej faktury towarzyszą emocje i wątpliwości „czy na pewno wszystko dobrze wypełniłem”. Mam nadzieję, że ten artykuł pomoże Ci w wystawieniu Twojej pierwszej faktury. Jeśli tak, podziel się nim ze znajomymi.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments