Początki w IT – 5 Pytań Jakie Musisz Sobie Zadać

Na początku swojej drogi w IT, warto abyś pochylił się nad poniższymi kwestiami. Jeśli posiadasz już pewne doświadczenie – tym lepiej – łatwiej Ci będzie odpowiedzieć. Początki w IT, to idealny moment na obranie właściwego dla siebie kursu.

Kim chcę być? – Kierunek rozwoju

Jak to mówią: Nie ważne jak zaczynasz, ważne jak kończysz. Twoim głównym celem wchodząc w branżę IT było z pewnością złapanie juniorskiego stanowiska i zebranie pierwszego doświadczenia. Wraz z rozrostem Twojego CV, pojawiają się kolejne możliwości na rynku pracy. Wiadomo, że nie wszystko idzie zawsze po naszej myśli, ale dobrze gdybyś zaplanował sobie swoją karierę, by nadać swoim działaniom konkretny kierunek.

Czy to jest to co chcę robić? – Satysfakcja z pracy

Czy praca sprawia Ci satysfakcję? Warto tu też zadać sobie wyśmiewane pytanie od rekruterów: Gdzie widzisz siebie za 5-10 lat. Brak satysfakcji w pracy bardzo szybko może (ale nie musi) doprowadzić Ciebie do wypalenia zawodowego bądź depresji. Jak wspomniałem powyżej, warto obrać konkretny kurs naszej kariery, gdzie będziesz próbować połączyć jednocześnie wzrost satysfakcji jak i wynagrodzenia.

Ile/jak chcę pracować? – Forma zatrudnienia

Początki w IT w 99% wiążą się z zatrudnieniem w oparciu o umowę o pracę. Nawet przy „małym ZUSie” ciężko aby wysokość pierwszej stawki opłacała się na Tobie na działalności. Wraz ze wzrostem wynagrodzenia, warto byś ponownie wrócił do pierwszego pytania o kierunek Twojej kariery i czy założenie działalności będzie dla Ciebie opłacalne.

Również w przypadku wyboru drogi Freelancera (wolnego strzelca) będzie Ci potrzebna działalność gospodarcza. Możesz w prawdzie skorzystać z umowy o dzieło, ale w większości przypadków zleceniodawcy będą preferować fakturowanie.

Jako pracownik etatowy, będziesz miał wyznaczone prawdopodobnie 40h tygodniowo i pensję liczoną od przepracowanych godzin/dni/miesiąca. W zależności od kontrahenta z którym będziesz współpracował, możesz mieć urlop płatny bądź nie. Warto zwrócić na to uwagę przy przeglądaniu ofert, więcej tutaj.

Może się zdarzyć tak, że będziesz rozliczany zadaniowo, czyli nie od przepracowanego czasu, lecz od wykonanego zadania. I to podchodzi już pod definicję Freelancera, który podejmuje się wykonania zadania, za określoną kwotę.

Gdzie chcę pracować? – Forma pracy

Ostatnie czasy doprowadziły wiele firm do przeniesienia pracy z biur do domów. Niektóre firmy pozostają w tym trybie, wprowadzają tryb hybrydowy (kilka dni z domu, kilka z biura), a niektóre forsują całkowity powrót do biur.

„Dzięki pandemii” przeniosłem swoją pracę do domu, i nie widzę powrotu do biura i spędzania ponad godziny dziennie na dojazdach. Wszystko zależy oczywiście od warunków jakimi dysponujesz oraz osobistym podejściem do codziennych kontaktów z pracownikami.

Ile chcę pracować? – Emerytura

Niezależnie od formy zatrudnienia, warto zadbać o swoją emeryturę. Każdy może mieć swoją opinię o ZUS i o emeryturze jaką „gwarantuje”. Niezależnie od tego, warto byś rozważył instrumenty finansowe IKE oraz IKZE, które pozwalają na inwestycje i oszczędzanie na emeryturę, bez płacenia podatku belki. Więcej o IKE i IKZE tutaj.

Nie jest to oczywiście jedyna możliwość, jest też konto maklerskie (np. w mBanku), możesz inwestować w grunty, nieruchomości, a najważniejsze w siebie.

Podsumowanie

Początki w IT, jak wszystkie początki z pewnością nie są łatwe. Twoja głowa pęka od możliwości, albo swobodnie czeka co przyniesie kolejny dzień. W obydwu przypadkach, warto byś przejął stery i nadał swojej karierze zdecydowany kierunek.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments