Dzięki internetowi mamy praktycznie nieograniczony dostęp do technologii, nowinek, rozwiązań. Przebranżowienie i rozpoczęcie pracy w IT wydaje się być na wyciągnięcie ręki. Warto poświęcić chwilę i wybrać odpowiednią drogę dla siebie, jeśli już zdecydujemy się na ten krok.
Zbyt pochopne rozstanie się z obecną pracą w celu rozpoczęcie pracy w IT nie jest najlepszym pomysłem. Do rewolucji w życiu lepiej dobrze się przygotować, przemyśleć i zaplanować. Poniżej przedstawiam Tobie trzy sposoby dzięki którym możesz się przebranżowić i rozpocząć karierę w IT.
Samodzielna Nauka
Samodzielna nauka – bezwzględny składnik niezależnie od obranej przez Ciebie drogi. Może być jedynym, jednak to wymaga dużo większej motywacji i samozaparcia.
Zalety:
- swoboda działania – uczysz się gdzie chcesz, czego chcesz i kiedy chcesz.
- nieograniczone możliwość poszerzania wiedzy – mając dostęp do internetu, mamy też dostęp do jego praktycznie nieograniczonych zasobów.
- bardzo niski koszt finansowy (materiały, środowiska) – wystarczy laptop i odstęp do internetu. Oczywiście przyda się też wygodne krzesło i biurko.
- dopasowane tempo nauki – element wspólny ze swobodą działania, poświęć na zagadnienie tyle czasu ile potrzebujesz.
- możliwość dopasowania przerabianego materiału – poszerzaj, pogłębiaj, ograniczaj, przekładaj materiał wg własnego uznania
Wady:
- łatwo się rozproszyć – w czasach ogólnego otoczenia nas informacjami, rozrywką i reklamami bardzo ciężko o skupienie i łatwo wpaść w pułapkę „a 5 minut sobie zobaczę”
- “nie wiesz czego nie wiesz” – szczególnie na początku, gdy dopiero zapoznajesz się z zagadnieniami
- łatwo stracić motywację – efekty pojawiają się po dłuższym czasie, w trakcie mozolnej pracy, gdzie nie widać odnoszonych rezultatów możesz łatwo zwątpić.
- elastyczny program – ciężko obrać kierunek jeśli nie wiesz do końca czego chcesz. Dobrze trzymać się jednego obranego kierunku i zgłębić zagadnienie, niż znać wiele, ale powierzchownie.
- zbyt trudne do zrozumienia – niektóre zagadnienia mogą okazać się zbyt trudne do zrozumienia samemu, możemy ugrząźć nad jakimś tematem.
Studia Informatyczne
Kolejną a zarazem najbardziej oczywistą i jednocześnie czasochłonną drogą rozpoczęcia pracy w IT są studia i zdobyty na nich dyplom. Cytując: “Lepiej mieć dyplom, niż go nie mieć”.
Zalety:
- szeroki zakres wiedzy – z pewnością pomoże zrozumieć co się dzieje czy to w kodzie, kompilatorze czy to w samym procesorze komputera.
- uczelnia może oferować możliwość stażu – warto nie tracić czasu i już w trakcie studiów rozpocząć pracę – po studiach będziesz bardzo atrakcyjny na rynku pracy.
- dyplom – niektóry firmy zatrudniające programistów wyłącznie z dyplomem. Z pewnością podnosi też atrakcyjność dla przyszłego pracodawcy, gdyż jest potwierdzeniem zdobytej wiedzy.
Wady:
- mało elastyczny program – ustalony odgórnie, możliwość ewentualnego wyboru pomiędzy kilkoma przedmiotami.
- nie koniecznie aktualne technologie – stara naoliwiona maszyna, stara i działa, ale niektóre elementy można by unowocześnić.
- profesorowie z małym doświadczeniem komercyjnym – oczywiście są wyjątki, ale w większości przypadków mają oni małe doświadczenie poza uczelniane.
- wymaga poświęcenia ogromnej ilości czasu – liczonego w latach, nie każdy może mieć tyle czasu na zmianę.
- najczęściej konieczność wyjazdu do innego miasta – uczelni nie spotkasz w każdym większym mieście, dochodzi więc koszt dojazdów i noclegów.
- potencjalny koszt studiów zaocznych – zbliżony do kosztów szkoły programowania (patrz niżej) jednak rozłożony w czasie, co nie wymaga wyłożenia w krótkim czasie sporej ilości gotówki.
- atrakcje studenckie mogą bardzo rozpraszać – grille, imprezy, spotkania „przy piwie”, tylko nieliczne urozmaicenia które mogą zająć wolny czas.
Szkoły Programowania
Inaczej zwane bootcampami – intensywne kursy przygotowujące do rozpoczęcia pracy w IT. Więcej informacji o nich znajdziesz TUTAJ.
Zalety:
- szybkie nauczanie – czas nauki skrócony do minimum – efekty podniesione do maksimum.
- sprecyzowany zakres – w kilka miesięcy przyswajasz i praktykujesz jasno określony materiał.
- zapewnienie o zatrudnieniu po ukończeniu kursu – niektóre oferty dają takie zapewnienie, warto zwrócić na nie uwagę.
Wady:
- koszt – średnio ceny takich kursów oscylują wokół 10 tysięcy złotych.
- wąski zakres wiedzy – możemy wiedzieć że coś się dzieje, ale nie rozumieć do końca dlaczego.
- intensywność i tempo nauki – może przerosnąć, przytłoczyć, ale z dobrą motywacją dasz radę.
- brak gwarancji jakości – warto zapoznać się z opiniami o szkole przed rozpoczęciem nauki.
- mogą okazać się trudne – (szczególnie dla osób które nie miały wcześniej większego kontaktu z programowaniem) – co w połączeniu z tempem i ilością przerabianego materiału może okazać się tragiczne w skutkach i oznaczać zmarnowanie czasu i pieniędzy
Podsumowanie
Podsumowując, nauka własna jest niezbędnym składnikiem rozpoczęcia pracy w IT. Droga ta jest elastyczna, pozwala dostosowywać tempo nauki do siebie. Sama może okazać się niewystarczająca, dlatego warto połączyć ją z jedną dwóch kolejnych opcji. Dobrze mieć dyplom ukończenia uczelni. Sam proces jego zdobywania jest dość czasochłonny i może nieść ze sobą masę nie przydatnej bądź nieaktualnej już wiedzy.
Przebranżowienie i rozpoczęcie pracy w IT to nie jest łatwa droga. Bez ogromnej motywacji i odpowiedniego przygotowania może być jeszcze trudniej. Nikt nie mówił, że będzie łatwo.
Warto dobrze przemyśleć decyzję o przebranżowieniu. Sukces jest możliwy i chcę Ciebie to tej drogi przygotować.
Zapraszam Cię do mojego newslettera, by być na bieżąco z kolejnymi artykułami.