Operator ? – znak zapytania w C#

QuestionMark

Null coalescing operator, null-conditional operator, ternary conditional operator, nullable type, czyli wszystko o ? znaku zapytania w składni języka C# powinieneś wiedzieć.

#1 Nullable Type

Pierwsze najbardziej popularne wykorzystanie – nullable property – właściwość która może przyjmować wartość null. Warto tu zwrócić uwagę na domyślne wartości po stworzeniu nowego obiektu HouseAddress ->

 • ApartmentNumber – null
 • HouseNumber – 0
 • HouseNumber StreetName = null

#2 Null Coalescing

Kolejnym zastosowaniem jest operator scalania (null-coalescing operator) ??, który w przypadku gdy wartość po jego lewej stronie jest nullem, odwołuje się do wartości po operatorze. Może to być wartość domyślna (tzw default lub fallback) lub w przypadku gdy wartość jest przez nas wymagana, można rzucić wyjątkiem.

Działanie operatora przedstawiam Tobie na poniższym przykładzie, w raz z wartościami wypisanymi przez konsolę.

#3 Null Conditional

A co jeśli to obiekt address przekazany do naszej metody będzie `null`? W powyższych przypadkach z pewnością czeka Ciebie NullReferenceException – wyjątek rzucany w momencie odwołania się do obiektu o wartości null. Z rozwiązaniem przychodzi oczywiście ? jako operator warunkowego dostępu.


Idea działania przedstawiona poniżej (address?):

Odbierz darmowy eBook

#4 Null-Coalescing Assignment

Wracając jeszcze do operatora scalania, bardzo przydatnym rozwiązaniem jest połączenie przypisania i scalania ??= (null-coalescing assignment). Załóżmy, że nasza metoda jest wielokrotnie wywoływana i z jakiegoś względu nie mamy pewności, że address zostanie załadowany/przekazany i może przyjąć wartość null. Na szczęście dysponujemy danymi, pozwalającymi nam dociągnąć ten adres – metoda `GetAddress()`. Rozpatrzmy 3 przypadki rozwiązania:

 • 1 – sprawdzamy czy address ma wartość null, a następnie wywołujemy metodę GetAddress()
 • 2 – tworzymy dodatkową zmienną myAddress która przyjmuje wartość address jeśli nie jest nullem, lub rezultatu zwróconego przez metodę GetAddress()
  • główne wady tego rozwiązania, to:
   • nadmiarowa, nie potrzebna zmienna,
   • pogorszenie czytelność kodu
   • ryzyko niezamierzonego wykorzystania niewłaściwej zmiennej (address lub myAddress)

No dobra, ktoś powie, że ta dodatkowe zmienna nie jest potrzebna, i można to zapisać w postaci #3. Analizujmy dalej:

 • 3 – działa podobnie jak 2, z tą różnicą, że nie tworzy dodatkowej zmiennej
 • 4 – i w tym momencie wchodzi ??= cały na biało – w przypadku gdy address ma wartość null, wywołana zostaje metoda GetAddress() i przypisuje jej rezultat do zmiennej address

Warto zaznaczyć, że operatory scalania są prawostronnie skojarzone, czyli wyrażenia są rozpatrywane jak pokazuję poniżej:

a ?? b ?? c  ---> a ?? (b ?? c)
d ??= e ??= f ---> d ??= (e ??= f)

#5 Ternary Conditional

Symbol ? dał się już poznać jako operator warunkowego dostępu, gdzie warunkowy jest słowem kluczem. Może posłużyć również do zastąpienia instrukcji warunkowej if/else bardziej czytelną wersją (zadziała jeśli, po pierwsze się z tą składnią obędziesz, a po drugie nie będzie to zbyt zawiły kod), w postaci trójskładnikowej instrukcji warunkowej ?: (ternary conditional operator).

Rozpatrzmy abstrakcyjny przypadek warunkowego (includeStreetName) dodania nazwy ulicy do adresu:

 • 1 – z wykorzystaniem instrukcji warunkowej if/else zależnie od wartości true/fale otrzymamy 2/3 lub Programistyczna 2/3
 • 2 – z zastosowaniem trójskładnikowej instrukcji warunkowej
 • 3 – uproszczony kod z wersji 2

Jak sam pewnie zauważysz, wersja 3 może wydawać się mniej czytelna niż 2. Wszystko zależy od osobistych preferencji.

Operator ? – Podsumowanie

Jak widzisz, ? ma dość liczne zastosowania w składni języka C#. Mam nadzieję, że udało mi się je przedstawić w zrozumiały i przystępny sposób.

Jeśli zainteresował Cię materiał, zapraszam do listy mailowej, by odebrać wartościowe bonusy i być na bieżąco z kolejnymi wpisami.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments