Programista – i co dalej?

Warto sobie to pytanie zadać jak najwcześniej, nawet na początku naszej programistycznej drogi.
Dlaczego? Odpowiedź znajdziesz w tym artykule.

Zostajesz programistą, zdobywamy pierwsze doświadczenia, programujesz, projektujesz, rozwiązujesz coraz to bardziej skomplikowane problemy …
Pewnego dnia, w twojej głowie rodzi się pytanie:

I co dalej?

Opcji jest wiele. Ważne żebyś zapoznał się z każdą i wybrał tę najbardziej dopasowaną do siebie. Poniżej przedstawię Ci główny podział możliwości, a szczegółowo przedstawię je Tobie w kolejnych artykułach.

Ścieżka techniczna

Najbardziej oczywista. Zostajesz Junior Developerem, potem Mid/Regular Developerem, aż w końcu Senior Developerem. I czy to już koniec? Co dalej? Kolejnym etapem jest Technical Lead a następnie Architect. Zwieńczeniem ścieżki technicznej jest Technical Project Manager.

Ścieżka menedżerska

Początek tej ścieżki wygląda bardzo podobnie jak technicznej, czyli rozwijamy się na stanowisku Developera. Przy odpowiednio rozwiniętych umiejętnościach miękkich, możliwy jest awans na Team Leadera, a następnie IT lub Project Managera. Dla najbardziej ambitnych czeka stanowisko IT Director.

Ścieżka analityka

Droga Analityka Biznesowego może okazać się atrakcyjna jeśli posiadasz szeroką wiedzę techniczną i rozwinięte kompetencje miękkie. Do głównych zadań Analityka należy kontakt z klientem oraz ustalanie i doprecyzowanie wymagań. Porzucasz IDE, a pracujesz głównie używając e-maila. Wcielasz się w rolę testera, szturmującego wszystkie zakamarki rozwiązania i ustalasz, jak system powinien się zachować. Skupiasz się na zrozumieniu przeszkód, a nie na jak najprostszym ich pokonaniu.

Ścieżka usług

Ścieżka, którą możesz prowadzić równolegle. Audyty, konsultacje czy szkolenia lub warsztaty, w połączeniu z Twoją specjalizacją i kompetencją mogą przynieść bardzo dużo satysfakcji jak i korzyści finansowych. Szkoły programowania wciąż się rozwijają i szukają kolejnych trenerów oprogramowania.

Podsumowanie

Twoja kariera w IT może przebiegać różnymi ścieżkami, ale to od Ciebie w głównej mierze zależy, w którą stronę zrobisz pierwszy krok, a potem kolejny. Warto żebyś wybrał swoją w sposób przemyślany, jak najwcześniej i ze świadomością tego, że małe kroki teraz, mogą doprowadzić Cię do awansu w przyszłości.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments